D&D - Księga Planów

Ksiega PlanowPrzewodnik po piekle i okolicach, czyli „Księga Planów” w paru rozdziałach*
„Księga Planów” to dość popularny w Polsce podręcznik do „dedeków”. W ośmiu dość długich rozdziałach opisuje położenie innych światów**, ich faunę i florę oraz całą resztę. Jednak od początku:
Rozdział I: To i owo o planach.*
W tym rozdziale czytamy wprowadzenie i dowiadujemy się o podstawowych cechach światów jakie śmiałkom przyjdzie zwiedzić. Zawiera też kosmologię przedstawionych dalej planów. W sumie nic ciekawego, ale bez tych informacji nie zrozumiemy reszty.
Rozdział II: Jak przejść ze świata do świata*
Opowiada o nakładaniu się planów, pomaga zrozumieć nam naturę ich połączeń, zawiera informacje na temat portali i czarów pozwalających przeskakiwać z jednego na drugi. Przydatne dla tych którzy nie pojmują jak działa eteryczność i podobne zaklęcia.
Rozdział III: Czyli to, co tygryski lubią najbardziej*
Wreszcie coś ciekawego. Rozdział zawiera nowe klasy prestiżowe, umiejętności i czary. Większość z nich jest silnie związana z przemieszczaniem się między planami, więc mało który gracz zechce je wybrać. Jest jedna ciekawa klasa pozwalająca na silny kontakt z własnym bogiem, oraz jedna mogącą stworzyć własny świat. Nowych zaklęć jest niewiele, tylko 26. Sporo z nich jest wysokopoziomowe, więc przydają się oj przydają.
Rozdział IV, V, VI, VII i VIII, więc właściwie plany*
I tak oto dotarliśmy do tego, dla czego kupiliśmy tą książkę. Plany. Nowe światy. I jest ich około 30, czyli całkiem pokaźna liczba. Do tego tabelki pozwalające stworzyć własne plany\półplany, szczegółowe informacje o każdym ze światów, ich warstwach, mieszkańcach, duszach tam cierpiących\zabawiających się, wzmianki o bogach, demonach, i mnóstwie innych rzeczy których nie jestem niestety w stanie opisać. Rozdziały szalenie bogate, wręcz ociekające informacjami których normalny MG nie jest w stanie zapamiętać ;)
Warto też wspomnieć o szablonie tworzącym duszę na danym planie, czyli zmarłego już osądzonego, oraz statystykach całkiem silnych diabłów\demonów.
Rozdział IX: Paskudztwa wszelakie*
W tym rozdziale mamy statystyki i opisy nowych monstrów które zabiją naszych śmiałków, znaczy z którymi się oni zmierzą. Zdecydowana większość to silne bestie, które nadają się do wysokopoziomowych postaci. Ale tylko takie odwiedzają inne plany, prawda? Znajduje się tu parę popularnych ras, jak Gitjanki i Merkanci, oraz szablony pozwalające stworzyć półżywiołaki, aksjomatyczne stwory, stwory anarchiczne, stworzenia cienia oraz żywiołu. Stwory to przykładowo Astralne Pancerniki czy nowa siła w wojnie krwi – Yugolothy.
Dodatek I: Czyli jeszcze nie jest wam mało?*
Mamy tutaj kilka przykładowych planów stworzonych na podstawie tabel zawartych wcześniej i ich opisy, oraz inne kosmologie. Są też ciekawe wzmianki o anomaliach planarnych, np. Przeciekach.
Dodatek II: Strona techniczna
Książka liczy sobie 223 strony, 9 rozdziałów, jeden rozdział dodatkowy, indeks i spis treści. Standard. Twarda okładka, średniej jakości papier, mnogość informacji są warte każdej mon... znaczy każdej złotówki.

No, mam nadzieję że książka wam się spodoba, warto kupić chociażby ze względu na ładne obrazki wojowniczek :P

*Nazwy rozdziałów nie pochodzą z książki – są wymysłem autora recenzji.
** Słowo „świat” będzie używane zamiennie z „plan”.

Autor: Oramen