Edward Bolme- Alabastrowa Laska

Alabastrowa LaskaKsiążke zakupiłem ponad miesiąc wcześniej i zalegała przez ten czas na mojej półce zbierając kurz. W końcu pewnego dnia nie mając już nic innego do czytania sięgnąłem po nią i...

To tak tytułem wstępu. "Alabastrowa Laska" jest kolejną książką z serii Forgotten Realms, opowiadającą o Fareunie. Zapoczątkowuje ona jeden z nowych cykli, o prostej nazwie "Łotrzykowie". Występuje tu narracja trzecioosobowa, czego łatwo było się spodziewać bo jest najbardziej przystępna i najbardziej popularna dla tego typu książek. Ale nie to miało być tematem tej recenzji.

Książka jest utrzymana o dziwo w klimacie ciężkich warunków życia, zarazy, biedy i głodu. Czyli idealne klimaty dla tytułowych "Łotrzyków". Czasem wydaje się on bardzo przygnębiajacy ale przecież taki miał właśnie być. Napewno dla całej powieści jest to plus i miła odskocznia od przepięknych miodem płynących krain i wszelakich bohaterskich czynów (choć na upartego parę się tu pojawia). Mamy tu wiele konfliktów na różnych płaszczyznach, od religijnych po społeczne i polityczne.

Fabuła jest pełna zwrotów akcji, jednak co jest o wiele bardziej ważne, jest przedewszystkim logiczna. Autor nie zgubił się w żadnym miejscu mimo zawiłości jaką wprowadził. Za to należy mu się brawa. Czasem może się wszystko wydać przesadzone, ale końcowy efekt jest naprawdę świetny i książka wychodzi ze wszystkiego obronną ręką.

Ciekawym smaczkiem są moralne dylematy głownej bohaterki, które łatwo wpasowują się we wszelakie intrygii. Podczas czytania naszło mnie pytanie "Czy talent człowieka może być jego przekleństwem?". Sam warsztat pisarski jest dobry, autor starał się unikać powtórzeń a wypowiedzi niektórych bohaterów są iście epickie i klimatyczne. Edward Bolme ukazuje nam przepaść między językiem potocznym a językiem wykształconych.

Autorowi udało się stworzyć świetny klimat a przy tym być jak najmniej przewidiwalnym. Osobiście oceniam książkę bardzo dobrze i polecam ją wszystkim, którzy mają ochotę na odskocznie od.. w sumie od czego? W tej książce mamy wszystko czego potrzeba, już na pierwszych stronach pojawia się walka dwojga Bogów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jednym słowem: Polecam!

Autor: Karol_Hellruner